EVENTS

_______________________________________

Login to OnLION to...
Update your records 

Enter Class Notes
Search the Alumni Directory
NOTE:  Login not required to register for events

 

Login
New User Registration
Forgotten Password/User ID
Skip Navigation Links
Advancement Home
Alumni Home
Events
Homecoming
Reunions
Tent Parties
Alumni Awards
Alumni Scholarship Giving
 

Office of Alumni Relations
UNA Box 5047 | Rogers Hall
Phone: 256.765.4201
Email:  alumni1@una.edu

Carol Lyles, Director
Amy Bishop, Sr. Admin. Assistant

 

Questions?
Comments about the site?
Please contact us here

 

Privacy Policy | Email Preferences

 

ALUMNI AWARDS

Homecoming Alumni Awards
NOMINATE NOW!
Alumni Award Nomination Form

Alumni of the Year Award Winners Composite
Alumni Service Award Winners Composite
Promising Alumni Award Winners Composite
Fan Club Award Winners Composite

ALUMNI SERVICE AWARD WINNERS

Community Service

 

2014 

 

Jeff '64 and Pam '65 Edwards            Rosalyn Fabianke '92                        Mary Leigh Gillespie '96

2013

2012

Joe Cooney '62
Yancy Mitchell '85

Jan Ingle '85
Robert Steen '60

2011

2010

Gene Hamby '65
Steve Harrison '75
Steve Logan '64

Wimpy Gillespie '56
Wayne Higgins '71 & '76
Joel Kimbrough '80

2009

2008

Gerald (Tuffy) Hudson '61
Jerry W. Groce '78
Harry Wallace '70 & '76

Eddie Tease '61
L
inda Leathers '88
Andy Morris '76

2007

2006

David Anderson '73 & '76
Sandra Sockwell '79
Murray Townsend '67

Charles Barr '41
Edsel Holden '57
Tom Magazzu '
85

2005

2004

Sandra Behel '77
Beth Tutwiler '91 & '00
John Williams '90

Jerry Davis '69
Joyce Campbell Moore '56
Jeff Redcross '01

2003

2002

Ray Azbell
Eddie Britton '74
Imogene Cantrell '48

Earl Evans '62 &  '79
Michael Machen '89
Marcilla Weems '61 & '77

2001

2000

Marie Shanks '41
Fred Shaver '56
Edwena Watkins '71

Becky Triplett Jones '78 & '81
Bruce Jones '87
William McDonald '52 & '74

1999

1998

Ernest Haygood '58
Freddie Hogan '71 & '75

Robert Beck
Nancy Sanford '78
Terry Pace

1997

1996

Andy Betterton '75
Janet Nungester Bentley '62
Bill Shelton
Suzanna Wylie '94

Beverly Absher '81
Kathy Gamble '76

Marc McCreary
Tommy Pirkle '56

1995

1994

Charlotte Williams '85
Robert Redd '68

Ethel Graham '51

Betty Mullins '45
Hettie Butler Terry '48
Billy Ray Warren '61,'65,& '74

Political Service Award

 

2014 

 

Ronnie Marks '71                              Carol Medley '87 & '88

2013 

2012 

 Greg Burdine '82
 Mac Buttram '69

Andy Betterton '75
Sybil Cleveland '84

2011

2010

Greg Reeves '88 

Tammy Irons '86

2009

2008

Bryce Graham '85
Michael Curtis '77
Ralph Grider '77

Not awarded

2007

2006

Kenneth Austin '74
Sue Cox Jones '73

Phillip Bowling '70
Ray Garner '83
Jimmy Sandlin '81

2005

2004

Richard Cater '64
Graham Sisson '83
Marcia Phillips Parsons '77

Buddy Aldridge '78
Gary Chandler '00
Ronnie May '73

2003

2002

Billy Joe Camp
Charles Grainger
Tim and Bobbie Lou Leigh

David Bradford
Dexter Rutherford '83 & '88

2001

2000

Jerry Fulmer '76, '82
Danny Hendrix '77
Judge Wayne Thorn '70

Lewis Edwin Gosa '62
Frank Long '49

1999

1998

Pam Baschab '69
Phillip Langsdon '75
Sam Minor '53

George Carpenter '73
Amanda Gifford Scott
Rick Singleton '76

1997

1996

Jim Accardi '71
Ian Sanford '76
JoAnn Thomas '69

 

1995

1994

John Blackwell '52
Nelson Starkey Jr. '52
Steve Logan '63

Eddie Frost '61
Steve Pierce '75
Richard Thompson '82

Faculty/Staff Service Award

 

 2014

 

Brent Olive '94                                 Claudia Vance '90

 2013

 2012

Larry Adams '89 
Tera Kirkman '98

Reeda Lee '74
Steve Smith '83

2011

2010

Lynn Aquadro '95
Wanda Bradford '80
Stanley Hurst  

Karen Hodges '84
Pam Kingsbury '81
Tina Sharp '79 & '92

2009

2008

Donna Yancey '75
Kimberly Greenway '91
Joe Littrell '72

Todd Vardaman ’90
Lloyd Jones '92,'96 & '98
Shannon Wells '05

2007

2006

Debbie Chaffin '80 & '82
Eddy Joe Brackin '67
Earl Gardner '71 & '74

Bret Jennings '96 & '99
Janna Malone '87 & '00

2005

2004

Harris Lendor '96 & '00
Pat Sanders '82 & '94
Lisa Keys-Mathews '85

Cagri Bagcioglu '91 & '02
Ed Foote '63
Patricia Mullins Jones '65

2003

2002

Jim Couch '81
Judy Jackson '91 & '02
Robert Steen '60

Melissa Foster '87
Priscilla Holland '83 & '88

2001

2000

Patricia Burns’86
Johnny Long '72 & '79
Patricia Roden '77

Bill Jarnigan '71
Don McBrayer '74
Greg Risner '81

1999

1998

Jerri Bullard '77
Joe Wallace '73 & '77
Bobbie Hurt '77

Peter Barty '67
Kim Mauldin '94
Betty Walter

1997

1996

Mary Beth Eck Campbell '72
Alice Dill '59
Terry Richardson '82

Bucky Beaver '64

1995

1994

Raymond Isbell '53
Lisa Graves Minor '80
Barbara Morgan '70

Brenda Hill '80
Jeff Hodges '82
Rick Lester '77

Friend of the Year Award

 

2014 

 

Barry Morris                                    Mickey Haddock

 2013

 2012

 

John Bunyan Cole
Stewart Cink

2011

2010

Crocodile Ed's
Louise McCoy
Rosie's Mexican Cantina 

Listerhill Credit Union  

2009

2008

Vincent J. Brewton
Frances Nunnelly
Wilburn Killian '51

Ernest Borgnine
Denise Seagraves

2007

2006

Citizens Bank
Ed Foust
Karen and Stan Goldstein

Delores '58 & Weldon Cole '60
Harold Fikes '55
Garry Warren

2005

2004

David Brubaker
Robert “Bud” Cramer
Leo Watson

Robert “Bob” Hill
LUV Group
Billy Smith

2003

2002

Robert Aderhold
Jimmy Johnson
Lindsey Stricklin

Kevin W. Jangaard
Robert and Nancy Gonce
Steve and Susan Tipler

2001

2000

Colonial Bank
Dr. Edd Jones
Dr. G. Daniel Howard

Ann Huckaba
Jack and Nancy Opler
Jean Rogers

1999

1998

Bob Bottimore
Bobby Denton
M/M John Drummond

Keith Absher
Hester Cope
Ann Craig

1997

1996

Amy Darby
Debbie Darby
Macke Mauldin

Maray Langley
Jackie Ransom
Mike Self

1995

1994

Bob Whitten
Stan Tomblin
Donnie Phillips
Dave Marbury
Roger Lovelace
James Odis Thompson

 

1993

 

Grady Liles

 

Lifetime Achievement Award

 

2014 

 

Bill Cale 

 2013

 2012

 Gary Green
 Edsel Holden '57

Danny Killen '71 • In memory

2011

2010

Raymond Isbell '53
Harvey and Joyce Ann Robbins 

Kenneth Johnson
Jack Sellers

2009

2008

William Foster

Grady Liles

2007

2006

Anne and Bud Smith
Hettie Butler Terry ’48

Lawrence Conwill
Dr. Paul Yokley

2005

2004

Coach Bill Jones
Dr. Frank Malonee

Roy Stevens
Joe Thomas

2003

2002

Jack Brown
Coach Hal Self

Gladys Shepard

2001

2000

Dr. William Luckey Crocker

Dr. Robert M. Guillot

1999

1998

W.T. McElheny and
Pauline Gravlee

E.B. Norton

1997

1996

Betty Mullins

 

Military Service Award

 

2014 

 

Charles Brown '65                       Paul Haverstick '96

2013 

2012 

 Frank Bush '75

Larry Allen '75
Robert Jackson '63

2011

2010

John Battcher '65
Charles Dexter '59
Jim Noles '67

Edgar Wylie '63
Don York '60

2009

2008

Bob Proctor '61
John Rogers '65

Paul O’Mary '52
Columbus Womble '63
Troy Oliver '65

2009

2008

Bob Proctor '61
John Rogers '65

Paul O’Mary '52
Columbus Womble '63
Troy Oliver '65

2007

2006

David Llewellyn '57
Paul Majerick '70

William Barrett '59
Thomas Coburn '84
Kathy Balch McCain

2005

2004

Shelley White Cruze '72
Deward Hampton '41
Fred Shaver '56

LTC Jose Atencio '82
LTC David Kirkland '78
Kimberly Enlow Reed
'96

Educator of the Year Award

 

2014 

 

Kimberly Bell '93                             Gale Satchel '06                              Sheri Wischusen '78

 2013

 2012

Rebecca Rockhill '71

Eric Kirkman '97 & '00
Randy Pettus '78 & '81

2011

2010

Buford Arnold '59
Fred Frawley '68
Tina Smith '78 

Kendy Behrends '87
Fran Vest Rowe '69
Roderick Sheppard '98 '04 '07

2009

 2008

Warren McCord '64
Nelda Cambron-McCabe '69
Diane Bradford '72

Joe Brewer '55
William Stanphill '70 & '76
Ron Wright '70 & '73